5 korzyści dobrej komunikacji w biznesie

komunikacja w biznesie English Business

Często widzimy ludzi biznesu zmęczonych prowadzeniem działalności i wszystkimi operacjami z tym związanymi. Zdarza się, że po stworzeniu produktu, wyłożeniu funduszy na marketing, reklamę i sprzedaż, nie ma przychodu, jaki mógłby być satysfakcjonujący. Rzadko kto myśli, że zdobycie i ćwiczenie umiejętności komunikacyjnych mogłoby być krokiem milowym do osiągnięcia celu finansowego. W dzisiejszych czasach żyjemy bez granic, podróżujemy bez przeszkód, więc i handel międzynarodowy rośnie w siłę. W rezultacie przy szkoleniu komunikacji w biznesie należy pamiętać o porozumiewaniu się w języku międzynarodowym, jakim obecnie jest język angielski.

Poniżej znajdziesz 5 korzyści z dobrej komunikacji w biznesie. Przeczytaj i zobacz ile możesz osiągnąć ćwicząc jedynie tą umiejętność.

1. Skuteczne komunikowanie marki – Brand Messaging

Koniecznie spójrz na swoją grupę docelową, a przede wszystkim na jej wiek. Zupełnie innego języka będziesz używać do zaprezentowania marki Milienialsom, którzy używają fraz młodzieżowych, czasami nawet slangów, aniżeli do Baby Boomers’ów.

Pamiętaj, że to jakiego języka używasz do komunikowania swojej marki do klientów może osądzić o sukcesie sprzedaży bądź też nie. Zasada jest taka sama na całym świecie, jednak, aby dotrzeć do klientów zagranicznych, musisz poznać tajniki języka komunikacji po angielsku.

2. Budowanie relacji w zespole – Team Relationships

To nie firma sprzedaje, tylko ludzie w niej zatrudnieni. To nie jest odkrycie fizyki kwantowej, ale tylko stwierdzenie faktu, który jest oczywistym, chyba dla każdego.

Budowanie wzajemnych relacji, wzajemnej pomocy, stwarza możliwości do rozwoju umiejętności komunikowania się i przede wszystkim wzmacnia morale w grupie. Jeśli zbudujesz silny zespół, oparty na solidnej komunikacji, to produktywność wzrośnie.

Często departamenty są mieszane, jeśli chodzi o narodowości. W korporacjach międzynarodowych jeden dział może być rozsiany po całym świecie. Wtedy jeszcze bardziej należy zwrócić uwagę na komunikację, gdyż możliwości jest mało. Często są to spotkania online tygodniowe, miesięczne, podczas których, skupiamy się na podsumowaniach, planach, raportu z projektów bądź analizy KPI’s. Nie ma czasu na tzw. luźną rozmowę. Zastanówmy się chwilę, czy tak rzeczywiście musi być.

Skoro zespół, który jest osadzony w jednej lokacji może spędzać razem przerwy, chodzić na lunch’e, budować relacje między sobą, czemu by nie stworzyć podobnej rutyny dla zespołu międzynarodowego? Możemy zacząć nasze weekly meetings np. 15 min wcześniej, na których są obecni tylko pracownicy, bez szefa, i mogą rozmawiać o czym chcą w tym czasie. Ćwiczą przy tym bardzo mocno umiejętności komunikowania się, które są bardzo ograniczone przy przekazywaniu analizy raportu i różnych podsumowań.

3. Zapobieganie konfliktom – Prevent Conflicts

Jeśli mamy dobrze opanowane umiejętności komunikowania się, to potrafimy aktywnie słuchać i nie reagujemy zbyt emocjonalnie na treści, które nie są nam przychylne. Unikamy w ten sposób konfliktów, napiętej atmosfery w pracy oraz sprzyja to produktywności. Podobna sytuacja zachodzi przy obsłudze klienta.

Musimy mieć w zespole osoby, które potrafią sobie radzić nawet z tzw. „trudnymi przypadkami”, klientami, którzy są zdesperowani, źli, czasami nieuprzejmi. Po drugiej stronie słuchawki, maila, musi stać człowiek, który jest ambasadorem firmy, potrafi załagodzić każdą sytuację i rozwiązać każdy problem.

A co jeśli obsługujemy klientów z różnych krajów? Wtedy umiejętności komunikacyjne osób z obsługi klienta są niezbędne do kreowania obrazu marki firmy na arenie międzynarodowej. Business English wśród takich pracowników jest jak must have.

4. Szybsza realizacja projektów – Projects implementation

Każdy projekt to zespół, ludzi, którzy muszą ze sobą współpracować, aby osiągnąć cel, jaki został postawiony przez firmę. No właśnie spójrzmy na czasownik „współpracować”, bo to on jest tutaj paliwem napędowym i tak naprawdę wyznacznikiem, czy dany projekt ma szansę zakończyć się sukcesem, czy też nie.

Niejednokrotnie projekt, od samego początku, wydaje się genialny, wręcz kolejny kamień milowy dla danej jednostki. Po czym mija czas, może nawet lata i nic się nie dzieje, albo co gorsza — utknęło w martwym punkcie. Jeśli przyjrzymy się bliżej i zaczniemy analizować krok po kroku co się zadziało, to bardzo często był to po prostu problem natury komunikacyjnej. Ludzie poddali się, przy pierwszej lub kolejnej próbie tzw. „dogadania się”. Dodajmy jeszcze do tego fakt, że każdy członek z zespołu projektowego jest innej narodowości. Takich sytuacji w dzisiejszym świecie nie przeskoczymy, musimy się dostosować, czyli nauczyć się umiejętności komunikowania się w języku angielskim. Jedynie dzięki temu, możemy rozwijać swoje kompetencje i brać udział w projektach, które odnoszą realny sukces.

5. Promocja kreatywności i innowacji – Creativity and Innovation Promotion

W zespole, gdzie umiejętności komunikacyjne są pielęgnowane i rozwijane każdego dnia, jest miejsce na wyrażanie swoich pomysłów bez strachu przed oceną negatywną. Poprzez zapewnienie ludziom miejsca do wyrażania swoich opinii, bez oceniana, możemy stworzyć atmosferę w firmie nie tylko przyjaznej pracownikowi, ale otwartej na nowe pomysły. Taka referencja idzie w świat, więc nowi kandydaci na pewno wezmą to pod uwagę klikając przycisk wyślij CV. W świecie, gdzie mamy definitywnie rynek pracownika, takie rozwiązania są na plus dla każdego.

Jeśli dodatkowo włączymy do tego opcję możliwości wyrażania swoich pomysłów po angielsku, to rozwijamy umiejętności komunikacyjne, jakie mogą nam się przydać w przyszłych projektach, czy wdrażaniu procesów.

Korzyści z komunikacji jest dużo więcej, myślę, że moglibyśmy dopisać do 100 bez żadnych problemów. Chciałam zwrócić Waszą uwagę jak istotnym aspektem jest umiejętność rozwijania tej kompetencji, nie tylko w języku ojczystym, ale też angielskim, aby móc komunikować się swobodnie z całym światem.

Chcesz ze mną poćwiczyć komunikację? Zobacz moją ofertę

Podobało się? Podziel się z innymi :)

1 myśl na “5 korzyści dobrej komunikacji w biznesie”

  1. Na potwierdzenie tego o czym piszesz Emily, widziałem wielokrotnie członków międzynarodowych zespołów, którzy mieli mega eksperckie kompetencje i pomysły, ale tylko w języku ojczystym. Nie umieli nic swojego sprzedać mimo przyjaznych warunków do swobodnej komunikacji. Jedyne co umieli, to przytaknąć na cudze pomysły. Moim zdaniem to bardzo częste w międzynarodowych firmach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *