5 podpowiedzi jak nie odpaść na rozmowie kwalifikacyjnej po angielsku już na samym początku?

5 podpowiedzi jak nie odpaść na rozmowie kwalifikacyjnej po angielsku

Rozmowa kwalifikacyjna to z reguły bardzo stresujący moment w karierze każdego z nas. Niezależnie, czy szukasz pierwszej pracy, czy jesteś już weteranem na rynku zawodowym, zawsze powoduje to jakiś dyskomfort. Co więcej, jeśli mamy rekrutacje po angielsku lub z użyciem tego języka obecnego poziom ten robi się trudniejszy. Przeczytaj 5 podpowiedzi jak nie odpaść na rozmowie kwalifikacyjnej po angielsku już na samym początku?

1. Nie zawyżaj poziomu języka angielskiego w CV

Choć ta porada dotyczy jeszcze wcześniejszego etapu, czyli składania wysyłania swoje kandydatury poprzez CV, ma to duże przełożenie na rozmowę kwalifikacyjną. Jeśli zawyżysz swój poziom już w dokumentach aplikacyjnych już na wstępie rozmowy o pracę masz trudniej. Rekruterzy spodziewając się lepszej znajomości angielskiego będą konwersować z Tobą na wyższym poziomie i z użyciem trudniejszych wyrazów i konstrukcji. Dlatego, jeśli masz poziom B1 to nie pisz, że jesteś na C1, bo i tak wyjdzie to na jaw już na początku rozmowy. Uwierz mi, nie ma nic gorszego już złapanie kandydata na kłamstwie. Właściwie dyskwalifikuje to Ciebie od razu.

2. Nie używaj języka polskiego

Jeżeli rozmowa jest prowadzona od początku w języku angielskim lub jesteś właśnie na tym etapie rozmowy np. po części poznawczej rekruter zaczyna sprawdzać Twoje umiejętności językowe nie używaj wtedy języka ojczystego. Jeśli zapomnisz jakiegoś słówka – opisz to używając synonimów lub innych wyrażeń opisujących czynność, przedmiot itp. W ogólnym rozrachunku lepsza będzie Lepsza dłuższa wypowiedź, prostszymi słowami lub nawet mniej gramatycznie niż “grobowa cisza”.

3. Nie zrozumiałeś czegoś? Nie domyślaj się!

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej, ale także podczas zwyczajnej konwersacji może Ci się zdarzyć, że nie zrozumiesz jakieś słowa, wyrażenia itd. Czasami zwyczajnie nie zrozumiałeś wymowy (zdarza się tak przecież często nawet w języku polskim) lub zapomniałeś znaczenia. W takiej sytuacji najlepiej poprosić o sparafrazowanie wypowiedzi. 

Przykład

Pytanie: “What was your biggest achievement?” -> nie zrozumiałeś “achievement”.

Powiedz: “Excuse me, I am not sure if I have understood your question correctly. Could you please rephrase it?”

4. Nie bój się mówić o emocjach

Rekruterzy to także ludzie i rozumieją, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej kandydat przeżywa duży stres. Może ciężko ci w to uwierzyć, ale dla nich to także często nie jest komfortowa sytuacja. Jeżeli zatniesz się i nie będziesz mógł wydusić słowa lub będzie Ci się plątać język – powiedź o tym, co czujesz. Kiedy przeprowadzałam rozmowy o pracę, często widywałam takie sytuacje. Jeśli kandydat powiedział wprost, że wynika to ze stresu itd. – urzekały mnie takie odpowiedzi, bo świadczyło o tym, że ktoś się przejmuje, a równocześnie dawało to do zrozumienia, że dana osoba jest komunikatywna i stara się wybrnąć z każdej sytuacji.

Powiedz: “I am really sorry, but I am feeling so stressed right now because this interview is really important to me. Could you please repeat this question or say it in another way?

5. Poznaj kulturę krajów współpracujących

Jeśli startujesz na stanowisko, gdzie wiesz, że firma ma główną siedzibę w innym kraju lub będziesz musiał ściśle współpracować z obcokrajowcami – poznaj ich zwyczaje. Możesz dostać pytania związane z kulturą tych krajów. Warto czasami poczytać i dopytać o nawyki narodowe lub różnice językowe i kulturowe. Inny tryb pracy panuje w Stanach Zjednoczonych, a inaczej jest w Wielkiej Brytanii. Podobnie jest z językiem, inny jest kontakt z native speakerami, a inaczej rozmawia się z Hiszpanami czy Francuzami. Warto dowiedzieć się, czy dana nacja zwraca szczególną uwagę na formy grzecznościowe, czy są dozwolone pewne żarty, w jakich godzinach pracują, czy wypada pisać maila 5 minut przed końcem pracy itp.

I jak Ci się podobają powyższe wskazówki? Zastosujesz je przed rozmową kwalifikacyjną po angielsku? Jeśli masz jakieś pytania – pisz je śmiało w komentarzu, z przyjemnością odpowiem.

A poniżej zerknij jeszcze na podpowiedzi słówek i wyrażeń związanych z rozmową kwalifikacyjną po angielsku.  

Zobacz także pozostałe artykuły na temat rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku

5 podpowiedzi jak nie odpaść na rozmowie kwalifikacyjnej po angielsku
5 podpowiedzi jak nie odpaść na rozmowie kwalifikacyjnej po angielsku już na samym początku?

Rozmowa kwalifikacyjna to z reguły bardzo stresujący moment w karierze każdego z nas. Niezależnie, czy szukasz pierwszej pracy, czy jesteś już weteranem na rynku zawodowym, zawsze powoduje to ja…

błędy w rekrutacji po angielsku
Błędy w rekrutacji po angielsku cz.2

Kontynuujemy temat błędów w rekrutacji po angielsku. Tym razem poopowiadałam czego nie robić na rozmowie kwalifikacyjnej i jak to interpretują rekruterzy. Sprawdź, co zrobić w kłopotliwej syt…

rozmowa kwalifikacyjna po angielsku
Czy warto przygotowywać się do rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku?

Zastanawiasz się nad zmianą pracy? A może już jesteś w trakcie poszukiwania? Zanim jednak nastąpi wymarzony dzień rozpoczęcia nowej pracy zapewne czeka Cię jeszcze nie jedna rozmowa rekrutacy…

Podobało się? Podziel się z innymi :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *