Czy można uczyć się języka bez lektora? [Biznesowy Kwadrans odc.8]

Często zastanawiasz się, czy dasz radę nauczyć się samodzielnie języka, bez pomocy lektora, szkoły językowej? Czy jest to w ogóle możliwe?

Będzie ciężko, ale zawsze możesz zrobić coś, aby się rozwinąć, bo stanie w miejscu nic Ci nie daje, a nawet Cię cofa.

Oto co możesz robić zawsze bez pomocy lektora:

  1. Dużo słuchaj, nawet jeśli nie rozumiesz. Jeden film, odcinek, wystąpienie nawet po kilka razy z rzędu, wracaj do nich również później, aby utrwalić materiał.
  2. Wypisuj listę słówek i systematycznie je uzupełniaj. Mogą to być słówka z filmiku lub z artykułów, aplikacji. Pamiętaj nie więcej niż 5 na dzień. Jak się uczyć słówek mówiłam w #BiznesowymKwadransie odc. 1. Jeśli nie obejrzałeś zapraszam.
  3. Czytaj artykuły, które Cię interesują, szukaj w gazetach branżowych w języku angielskim. Bardzo pomocny jest LinkedIn, gdzie możesz obserwować różne gazety, czasopisma i czytać w wolnej chwili. Nie musisz codziennie czegoś nowego, wystarczy 1 artykuł na tydzień. Możesz korzystać z moich #MondayNews, które udostępniam co poniedziałek na Facebook’u.
  4. Pracuj nad jakością – tutaj, niestety, jest najciężej bez lektora, ale internet w dzisiejszych czasach to studnia bez dna. Szukaj raz na tydzień / dwa tygodnie przynajmniej jednej konstrukcji gramatycznej.
  5. Mów do siebie, nagrywaj się, na siłę wciskaj nowe słówka, zdania gramatyczne, aby je utrwalić. Rozmawiajcie ze swoimi znajomymi, sami wyłapujcie swoje błędy.
  6. Wyznacz sobie cel nauki. Bez wsparcia może być Ci ciężko, ale wypisz w punktach na czym Ci zależy, jakie umiejętności chcesz podszkolić, co rozwinąć. Rób codzienne checklisty, odhaczaj co już zrobiłeś, będzie Ci łatwiej zachować systematyczność i się zmotywować.

Nauka bez lektora jest ciężka, ale jak widzisz nie jest niemożliwa, więc do dzieła!

Szczegółowe omówienie znajdziesz w 8 odcinku #BiznesowyKwadrans

Podobało się? Podziel się z innymi :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *