Jak wybrać dobrego lektora do nauki języka obcego?

jak wybrać dobrego lektora do nauki języka obcego

Ze wszystkich stron docierają do nas informację, które prowadzą do jednego: UCZ SIĘ JĘZYKÓW. Bez nich nic nie osiągniesz, nie dostaniesz pracy, nie dogadasz się na wyjazdach, nie będziesz wiedział nic o świecie, bo będziesz skazany jedynie na wiadomości ze swojego kraju. Młodzi ludzie często podają jeszcze inny plus: nie będę mógł czytać co piszą moi influencer’zy, bo wszyscy robią to po angielsku. 

Wszystko to prawda! Zgadzam się i dodałabym jeszcze kilka innych powodów, ale to nie artykuł o tym. Jak już wiemy na 100%, że języki nam są niezbędne do funkcjonowania w dzisiejszym świecie, niemal jak powietrze, to zachodzi pytanie, gdzie i jak się uczyć?

Tutaj opcji też mamy bez liku, więc ludzie często rezygnują na przedbiegach. Lektorów jest pełno, systemów nauczania również, nie wspominając już o nowatorskich metodach i szkołach językowych. Każdy reklamuje się jako najlepszy i najbardziej skuteczny, co zatem wybrać?

Przemyśl kilka spraw, zanim znajdziesz sposób najlepszy dla siebie. Pomogą Ci moje pytania i podpowiedzi. A może chcesz checklistę w postaci infografiki? O tym pod koniec artykułu 😉

Lekcje indywidualne z lektorem czy zajęcia grupowe?

Oczywiście, że na zajęciach indywidualnych lektor jest skoncentrowany w całości na Tobie, przynajmniej tak powinno być. Dlatego też, rezultaty nauki powinny być szybsze, bo plan nauczania powinien być dostosowany dla Ciebie i tylko Twoich potrzeb.

Kiedy zatem szkoła językowa? Otóż szkoła językowa lub typowe zajęcia grupowe są bardzo korzystne dla osób początkujących, gdzie wszyscy zaczynają od zera. Nie ma różnić w poziomach, latach nauki itp. Oczywiście wiem, że szkoły językowe korzystają z tzw. placement testów, aby stworzyć grupy podobne poziomami, jednak zawsze te różnice są. Co wcale też nie jest wadą, a może okazać się nawet zaletą, bo słabsi mogą się uczyć od lepszych. 

Wybierając jednak szkołę zwracajmy uwagę na liczbę osób w grupie. Im mniej, tym lepiej. Niestety, czasami słyszę, że są grupy nawet 15-osobowe, a to stanowczo za dużo. Maksymalna liczba osób to 6! Nie więcej, bo słabsi, mniej komunikatywni uczniowie później giną w liczniejszej grupie.

Dodatkową zaletą jest też cena, wiadomo, że takie zajęcia są na pewno tańsze, aniżeli indywidualne, czasami nawet kilkakrotnie. Jeśli nie stać Cię na zajęcia typu face to face, to zacznij od szkoły. Zobaczysz jak Ci pójdzie, zawsze później możesz zmienić decyzję. 

Jeśli obserwujesz mnie na Instagramie to wiesz, że od września i ja zaczynam naukę nowego dla mnie języka – hiszpańskiego. Ponieważ nic z niego nie wiem, postanowiłam zacząć od zajęć grupowych. Natomiast później, jak różnice w grupie zaczną być widoczne, bo zawsze tak jest, że jeden pójdzie szybciej, inny wolniej, to przeniosę się na pewno na zajęcia indywidualne. Taki mam plan 🙂

Lektor na żywo czy online?

Jeśli zdecydujesz się na naukę face to face to zobaczysz ile jest możliwości. Jedno z najczęstszych pytań to: online, czy „na żywo”. Ja przez ponad 16 lat uczyłam tylko na żywo, nie oferowałam zajęć online. Pracowałam jeszcze na etacie, większość uczniów miałam z mojej miejscowości. Jednak od kiedy zaczęłam uczyć online zauważyłam, że forma praktycznie się nie różni. Są testy, podsumowania, są konwersacje. Jakby ktoś teraz spojrzał w moje scenariusze zajęć, to nie domyśliłby się czy dany program jest dla ucznia online, czy na żywo.

Zaletą online, zdecydowanie, jest Twoja oszczędność czasu! Nie musisz nigdzie dojeżdżać i możesz połączyć się skąd chcesz (mam Pana, który łączył się ze mną ostatnio z Dalekiego Wschodu, gdzie u niego aktualnie była 3 w nocy…i o dziwo wyszły te zajęcia bardzo efektywne, ale następne już staraliśmy się dostosować czasowo zarówno dla mnie, jak i dla niego). 

Kursy online są teraz najpopularniejszą metodą nauki na całym świecie, jednak jeśli nie możesz cały czas się do tego przekonać, to się nie zmuszaj. Spróbuj dwa, trzy razy, a jeśli Ci się nie podoba — poszukaj lektora stacjonarnego. Nic na siłę. Moja klienta co tydzień dojeżdża do mnie 40 km, tylko dlatego, że chce mieć kontakt z lektorem indywidualny. Wszystko zależy od Ciebie.

Ja, patrząc na to, jak mało mam czasu, do mojego hiszpańskiego na pewno wybiorę opcję online. Jeśli znasz kogoś godnego polecenia, daj mi proszę znać w komentarzu, zapisze sobie na przyszłość, jak już przejdę poziom początkujący.

Jak wybrać tego „idealnego” lektora?

No to przejdźmy to sedna sprawy. Już wiesz, czy online, czy nie. Jak zatem wybrać tę perełkę, mentora, który za rękę poprowadzi nas przez wyboje i trudności w nauczaniu języka obcego? 

1. Umiejętności i kwalifikacje lektora

Pierwszą i najważniejszą rzeczą jest sprawdzenie umiejętności i kwalifikacji. To jest punkt numer jeden, o którym praktycznie wszyscy zapominają. W dzisiejszych czasach każdy może się ogłosić, że uczy języka, problem polega na tym, że nie każdy potrafi to robić i nie każdy został do tego przeszkolony.

Z ciekawości weszłam na kilka profili osób oferujących naukę online (Polaków i nie tylko) i jedynie garstka pisała i informowała o swoich kompetencjach, jakie ma i które ściśle są wartością dodaną dla uczniów. Wybrałam kilku z tych, określmy niewiadomego pochodzenia i napisałam z prośbą o dokładne przedstawienie swoich kompetencji, doświadczenia i kwalifikacji. O dziwo, bodajże z 10 odpisało dwóch i to nie Polaków, ale bardzo enigmatycznie, że są native speaker;ami i wiedzą jak uczyć. Reszta cisza.

Podam Ci mój przykład. Przeszkoliłam dziesiątki osób, a tylko dwoje zapytało się o moje wykształcenie i umiejętności, gdzie musiałam pokazać dyplomy, suplementy, kursy itp. Ja z tym nie mam najmniejszego problemu, bo nie mam nic do ukrycia i chętnie się tym dzielę, ale uwierz mi, jest mnóstwo pseudo lektorów, którzy po prostu chcą sobie dorobić a nie wiedzą od czego zacząć i w życiu tego nie robili. Czasami nie musi być to osoba po filologii, choć ja mam sceptyczne podejście do tego, ale OK może ktoś siedział za granicą ileś tam lat, a Ty chcesz nauczyć się języka technicznego pod swój zawód. Chcesz wyjechać w ten sam region co on. Jednak też to sprawdź, to Cię nic nie kosztuje!

Ok, sprawdziłem kompetencje lektora, wykształcenie, doświadczenie i co dalej?

2. Indywidualny program nauczania języka obcego

Niestety, będę tutaj bardzo krytyczna, bo to nie wystarczy. Kolejny punkt, jaki bardzo dużo osób pomija, to wymaganie od lektora ułożenie programu pod Twoje i tylko Twoje potrzeby. Skoro płacisz kilkakrotnie więcej za godzinę pracy danej osoby, a czasami zdarzają się oferty nawet 45 min, to nie po to, żeby lektor rzucał Ci kserówkami z jednego podręcznika, bo tak najłatwiej, czyli ksero szkolnego nauczania. Albo co gorsza, uczył Cię tego samego co ucznia, który wyszedł od niego przed chwilą, bo to też łatwizna.

Dlaczego lekcje indywidualne są droższe? Dlatego, że przygotowanie do takich zajęć dla lektora też powinno trwać: wszystkie analizy Twoich postępów, wprowadzanie zmian w ułożonym programie według potrzeb ucznia, szukanie specjalnych materiałów UWAGA z różnych źródeł! Przecież nie bez powodu te zajęcia nazywają się indywidualne! Ty, jako uczeń, a zarazem klient masz prawo mieć wgląd w taki swój raport, masz prawo wiedzieć jakie umiejętności są szkolone i jakie są Twoje postępy, masz prawo znać swój plan nauki z jego ewentualnymi korektami, poprawkami w zależności od tempa pracy, czasu i różnych innych składowych. Masz do tego wszystkiego prawo.

Jeśli teraz uczysz się indywidualnie, poproś o takie zestawienie swojego lektora. Każdy powinien takie mieć, ja inaczej nie wyobrażam sobie swojej pracy. Bez tego miałabym rozgardiasz, brak wizji, i po prostu brak składu i ładu. 

3. Elastyczność metod nauczania przez lektora

Pamiętaj, że w każdej chwili możesz powiedzieć, że chcesz zmienić sposób nauczania, bo obecny Ci nie pasuje. Osoby po ukończeniu metodologii nauczania nie powinny mieć problemów ze zmianą metody. Ja stosuje różne w zależności od potrzeb moich klientów, też zmieniamy, dopracowujemy RAZEM, tak aby efekty nauki były, jak najbardziej owocne. 

4. Wspólna komunikacja z lektorem

To nie wszystko. Czasami lektor ma wykształcenie, doświadczenie, programy i wszystko pięknie dobiera do swoich klientów, czyli jest wart swojej ceny. Jednak po prostu coś nie pasuje. Nie chodzi o to, czy kogoś lubimy, czy nie, bo lektora nie musimy darzyć ogromną sympatią, ale liczy się jednak pewien sposób oddziaływania. Tak było, jest i będzie, że po prostu nam „nie klika” i to jest jak najbardziej OK. Masz prawo zrezygnować z usług praktycznie w każdej chwili lub po zakończeniu danego pakietu i spróbuj gdzie indziej, nie męcz się! Twoje potrzeby są najważniejsze.

A co z Business English?

Tutaj trzeba być jeszcze bardziej uważnym. Rozszerzę na pewno ten aspekt w moim następnym artykule, który już niebawem ukaże się tutaj na moim blogu.

Wspomnę, na razie, tylko że dla mnie jednak liczy się praktyka danej osoby. Business English to tak specyficzna dziedzina, że samo ukończenie studiów filologicznych, moim zdaniem, nie wystarcza. Wiem, że zdania są podzielone na ten temat, wiem też, że wykładowcy widzą potrzebę takich zajęć dla studentów filologii i coraz częściej Business English pojawia się jako przedmiot nauczania na uniwersytetach, ale znów zadajmy sobie pytanie: Kto jest wykładowcą takiego przedmiotu? Praktyk, czy teoretyk, który z biznesem miał tyle wspólnego, że zamówił sobie prenumeratę miesięcznika biznesowego……

O tym więcej już niebawem.

Jeśli chcesz, abym Ci przygotowało checklistę do odhaczenia punktów, które musisz przejść przy wyborze metody nauczania i lektora, daj mi znać w komentarzu. Przygotuję specjalną infografikę.

Aaa i czekam na polecenia lektora od hiszpańskiego 🙂

Zachęcam Cię do pobrania mojego bezpłatnego E BOOK’a i zapisanie się na moją listę mailingową, bo od tego tygodnia rusza specjalny kurs mailowy JEDYNIE DLA MOICH SUBSKRYBENTÓW. Nic Cię to nie kosztuje.

Podobało się? Podziel się z innymi :)

2 myśli na “Jak wybrać dobrego lektora do nauki języka obcego?”

  1. Pingback: Jak zaplanować miesięczną naukę języka angielskiego w godzinę - beEmily

  2. Pingback: Jak uczyć się Business English? - wywiad [Biznesowy Kwadrans odc.9] - beEmily

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *