Największy błąd popełniany podczas nauki języka obcego

cel nauki

Uczysz się i uczysz a efektów za bardzo nie widać? Kiedy moi klienci trafiają do mnie to zazwyczaj właśnie na to zwracają uwagę. Testy rozwiązują w miarę poprawnie, potrafią czytać płynnie, ale z odzywaniem się jest problem. Czasami jedno zdanie jest nawet ciężko skleić.

Zawsze wtedy zadaje pytanie: Jaki był cel Twojej nauki?

Wiesz, że rzadko kiedy uzyskuje solidną odpowiedź na to pytanie. Zazwyczaj padają slogany typu:

-Chciałem po prostu znać język

-W szkole się uczyłem

-Chodziłem na dodatkowe lekcje i lektor prowadził

-Zapisałam się do grupy, zrobili mi test i przydzielili na odpowiednie zajęcia

Wszystko się zgadza, jednak oprócz metody szkolnej, tak naprawdę na resztę Ty masz wpływ! Plan nauki języka obcego powinien być ściśle opracowany pod indywidualne zapotrzebowanie. Jeśli chcesz zdać FCE, to nikt nie będzie uczył Cię Business English. Takich porównań jest wiele i każdy cel należy inaczej zaplanować. Nie znaczy to, żeby w ogóle rezygnować z nauczania grupowego i przejść w 100% na face to face. 

Chodzi o to, żebyś Ty sam wiedział po co się uczysz, jakie masz marzenia związane z językiem, co chcesz dzięki niemu osiągnąć, jakie masz plany

Jeśli sam sobie to uświadomisz to wybierzesz grupę zajęć taką, jaka Tobie będzie odpowiadać, nie będziesz jedynie polegał na testach poziomujących. Owszem  są one niezbędnym elementem, sama je wykonuje każdemu klientowi, jaki do mnie trafia. Ale dla mnie najważniejsze jest określenie celu nauki. Po kilku latach pracy z klientami zauważyłam, że wcale nie jest to dla nich takie łatwe. Często test poziomujący wysyłają do mnie od razu wypełniony, a na formularz celu muszę czekać. 

Dlaczego tak się dzieje?

Bo pytamy sami siebie, musimy zajrzeć w głąb nas i sprecyzować czego tak naprawdę oczekujemy. Może chcesz po prostu zacząć się komunikować za granicą, bo masz dość szukania fraz w słownikach i powtarzania: Could you repeat please?… Może do niczego w sumie ten język nie jest Ci potrzebny, ale chcesz się rozwijać, ćwiczyć swój mózg, a nauka języków jest do tego najlepsza. Chcesz dostać lepszą pracą, awansować w strukturze, negocjować, podróżować….mogłabym wymieniać bez liku. Każdy szczegół ma znaczenie i to właśnie od niego zależy jak Twoja nauka powinna wyglądać, jak Twoi lektorzy powinni przygotowywać się do zajęć z Tobą, z jakich materiałów korzystać, z czego zrezygnować. Jak widzisz temat rzeka…

Bardzo szeroko omawiam aspekt wyznaczania celu nauki w moim najnowszym E BOOK’u „30-dniowa strategia na pokonanie strachu w komunikacji biznesowej po angielsku“. Jest to forma kursu miesięcznego, po którym nie tylko określisz swój cel nauki, poziom, ale przede wszystkim zyskasz pewność siebie w kontaktach i popracujesz nad jakością i przełamaniem strachu.

strategia Business English
E-book 30-dniowa strategia na pokonanie strachu w komunikacji biznesowej po angielsku

Zapisz się na listę osób zainteresowanych nowym e-book’iem i pobierz bezpłatnie już dziś formularz, który pomoże Ci określić cel Twojej nauki. 

Podobało się? Podziel się z innymi :)

8 myśli na “Największy błąd popełniany podczas nauki języka obcego”

 1. Nie sposób się nie zgodzić z Emilą. Bardzo ważnym jest aby sprecyzować po co ten angielski, czy jakikolwiek inny język jest nam potrzebny. Uczę się pod jej okiem od pewnego czasu i naprawdę widzę efekty naszej pracy. Wcześniej próbowałem uczyć się w różnych szkołach, ale bez większego efektu – nie potrafiłem sklecić zdania. Obecnie wykorzystuje język angielski w pracy, lecz nie raz znajomość języka ułatwiła mi życie podczas prywatnych wyjazdów. Jeśli chodzi o Emilę, to jest naprawdę profesjonalna w tym co robi. Bardzo jej zależy, aby przeprowadzona lekcja nie była tak zwanym odklepaniem tematu, ale żeby uczeń mógł w praktyczny sposób wykorzystać nabytą wiedzę. Wręcz zabiega o informowanie jej w czym więcej może pomóc i jakie mamy wątpliwości. Emila podpowiada na co warto zwrócić uwagę, aby nasz angielski nie był „toporny” tylko ładny, klarowny i miły dla rozmówcy. Reasumując świetna nauczyciel z powołaniem i wie jak uczyć.
  Adam

   1. Każda lekcja z Emilia pozwala poczuć się wyjątkowym, gdzie można poczuć pełen profesjonalizm i indywidualne podejście do klienta. Strategie stawia na pierwszym miejscu, co sprawia ze trudności w nauce języka angielskiego zawsze są do pokonania. Po każdej lekcji odczuwa się niewiarygodna satysfakcję i wiarę w swoje możliwości.Elastyczność planu w zależności od bieżących potrzeb to bardzo wazna cecha jaka posiada Emily. Polecam, oby każdy kto chce się nauczyć języka angielskiego trafił na tak profesjonalna osobę.

 2. Pani Emilia podnosi ciekawy problem .Wszyscy kiedyś chodziliśmy do szkoły (czy nadal chodzimy).Rozpoczynając naukę cały świat bombarduje nas sloganami typu angielski da ci pracę , pozwoli poszerzyć horyzonty,pozwoli ci podróżować.Jednak już po kilku lekcjach orientujemy się że te słowa mają tak rozległy zasięg znaczeniowy że w zasadzie sami nie wiemy dlaczego się go uczymy .Po przejściu przez podstawy zaczynamy mówić ,przeprowadzamy sztuczne scenki z naszymi kolegami tak aż do momentu studiów bez określenia jakiejkolwiek strategii .Zaraz po maturze orientujemy się że co prawda możemy przeprowadzić krótką rozmowę na każdy temat,ale brakuje znajomości słów bardziej fachowych o głębszym znaczeniu ,słów które wprowadzają rozmowę na tkz wyższy poziom.
  Umiemy wszystko i zarazem nic .I wtedy zaczyna się lęk przed mówieniem.Zostanę wyśmiany nie podołam ,nie zrozumiem.Brak odpowiedniej strategii spowodował że coś co miało nam dać tak wiele zatraca swoją istotę.
  Dlatego też uważam że każdy kto wiąże swoją przyszłość z językiem angielskim powinien określić właśnie te wielokrotnie padającą w tym tekście strategię poprzez tego rodzaju szkolenia i raz na zawsze pokonać swój strach przed mówieniem realizując tym samym własne marzenia.

 3. Emilia z BeEmily w prosty i dosadny sposób potrafi dotrzeć do najtrudniejszych klientów.
  Przekazuje wiedzę o języku angielskim tak, że każdy chętnie do niego wraca.
  Korzysta z bardzo zróżnicowanych materiałów testy, teksty, filmiki, własne przykłady i porady.
  BeEmily szerzy ideę nauki angielskiego, pomaga rozwinąć żagle i sprawia, że dzięki niej przełamałam barierę rozmowy w obcym języku.
  Już nie mogę się doczekać e-Booka.

 4. Uczę się u Pani Emilii już od 7 lat i muszę powiedzieć, że bardzo pomogła mi ona wyznaczać małe cele do osiągnięcia. Najpierw był test gimnazjalny i nauka do niego, potem matura, a w międzyczasie dołożyłyśmy testy do certyfikatów i specjalistyczne słownictwo w kierunku moje przyszłego zawodu. Te małe cele złożyły się na wszystkie umiejętności, których teraz używam nawet w życiu codziennym, wskazując drogę zagubionym turystom na ulicach Warszawy. Ważne, żeby mieć przed oczami, po co się to wszystko robi. Gorąco polecam panią Emilię i w zupełności się z nią zgadzam. Niemniej,z czyjąś pomocą można pokonać wiele barier i osiągnąć jeszcze więcej

 5. Uczyłam się języka angielskiego z Emilia przed wyjazdem do pracy, do Wielkiej Brytanii, lekcje bardzo dużo mi dały, metoda nauki jest bardzo skuteczna. Emilia od pierwszej lekcji wyznaczyła razem ze mną konkretne cele i metody ich osiągnięcia, testy, zadania domowe skutecznie mobilizują do nauki, polecam bardzo, lekcje z beEmily to mój sukces za granica. Z niecierpliwością czekam na e-book.

 6. Pingback: Jak poprawnie wyznaczyć cel nauki języka obcego [Biznesowy Kwadrans odc. 3] - beEmily

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *