Jak przygotować się do komunikacji biznesowej po angielsku?

komunikacja biznesowa po angielsku

Dopiero zaczynasz swoją przygodę w biznesie międzynarodowym? A może pracujesz już kilka lat w jednej firmie, ale czujesz, że będą zmiany, szykuje się fuzja lub perspektywa awansu? Zanim zaczniesz umawiać się na spotkania biznesowe w gronie międzynarodowym przeczytaj o kilku pomocnych wskazówkach, które ułatwią Ci to dość trudne zadanie. Poniższe wytyczne przydadzą się również osobom, które już prowadzą aktywną karierę w międzynarodowym biznesie, gdyż wiedzy takiej nigdy nie jest za mało. Przeczytaj i usprawnij swoją komunikację biznesową po angielsku.

1. Zadbaj o swoją poprawność językową

Nie, nie chodzi mi tutaj o to, abyś przez najbliższe dni, a nawet tygodnie zgłębiał całą gramatykę angielską. Uwierz mi, nie musisz. Choć ja mam bzika na tym punkcie i wyłapuje, nawet każdy brak rodzajnika, to w komunikacji biznesowej po angielsku nie musisz być freak’iem gramatycznym. Wystarczą pewne zagadnienia,
schematy, które musisz zgłębić, aby być w miarę płynnym w byciu rozumianym.

Dokonaj samooceny na podstawie poniższych wytycznych:

  • Potrafię wyrazić teraźniejszość
  • Potrafię wyrazić przeszłość
  • Potrafię wyrazić przyszłość
  • Używam zdań warunkowych (bardzo ważne w biznesie!)
  • Używam strony biernej
  • Potrafię przytoczyć wypowiedź innej osoby

Nie jest to lista krótka ani łatwa. Jednak jeśli czujesz, że w którejś z tych dziedzin masz problem, doszkol się koniecznie. Zadbaj, chociaż o podstawy tej wiedzy i wciel je od razu w swoje wypowiedzi, a zobaczysz jak szybko wejdą Ci w krew.

2. Używaj wyrażeń podtrzymujących wypowiedzi

Nikt nie chce słuchać osób, które mówią jak zaprogramowany robot. Wsłuchaj się w swoją komunikację w języku polskim. Zauważ, ile dodatkowych wyrażeń używasz, kiedy przekazujesz informację swojemu odbiorcy. Jestem pewna, że nie brzmi to tak:

Wczoraj byłam nad jeziorem, wykąpałam się, leżałam i wróciłam.

Raczej dodasz coś typu:

Wiesz co, wczoraj byłam nad jeziorem. Poleżałam trochę, ale też się wykąpałam. Jednak po południu zdecydowaliśmy się wrócić do domu.

Brzmi bardziej ludzko? Problem nas, ludzi uczących się języka, jest taki, że od młodych lat szkolnych wpajano nam np. udzielania odpowiedzi pełnymi zdaniami, co wcale w komunikacji nie jest potrzebne, wystarczy czasami samo Yes I will/do/did itp., O czym zapomniano, to fakt, aby przekazać nam, jak wygląda płynna komunikacja. Co się mówi w przerywnikach, jak podtrzymać rozmowę, co powiedzieć, aby zaciekawić rozmówcę.

W języku polskim robimy to automatycznie już od młodych lat. W klasie maturalnej być może dostałeś kserówkę z dodatkowymi wyrażeniami, wykułeś, zdałeś zapomniałeś. Dlatego, bo nie weszło Ci to w nawyk, nie byłeś tego uczony od samego początku. Umiesz, natomiast, pięknie odpowiadać pełnymi zdaniami na pytania np.

Why did you buy this dress?
I bought this dress because I liked the colour.

Można, po prostu odpowiedzieć tak:

Because of the colour

Jeśli chcesz, abym przygotowało Ci taką listę wyrażeń podtrzymujących biznesową komunikację, koniecznie daj znać w komentarzu.

3. Opanuj podstawowe angielskie słownictwo biznesowe

Musisz dosłownie wiedzieć co w trawie piszczy. Jeśli pracujesz już w korporacji od jakiegoś czasu, to wiesz, że jest coś takiego jak korpo język i tylko Ty i twoi koledzy umiecie się nim posługiwać. Na pewno nie będziesz go używał w spotkaniach prywatnych, bo Twoi znajomi wzięliby Cię (co tu dużo mówić)… za dziwaka.

Jak tam wasze taski? Macie deadline’y na zakupy spożywcze?

Oczywiście, że tak nie mówisz… Jednak są w biznesie pewne wyrażenia, zwroty, które musisz opanować, aby wiedzieć, o czym mowa. Czasami słówka te mają inne znaczenie w języku potocznym, a inne w języku biznesowym.

Możesz oczywiście zainwestować pieniądze i kupić podręczniki do nauki języka angielskiego biznesowego, które do najtańszych nie należą. Ja proponuję Ci inną tańszą opcję, a nawet bezpłatną.

e-book 50 niezbędnych angielskich słów w świecie biznesowym wraz z przykładami.

Przygotowałam specjalnie dla Ciebie aż 50 niezbędnych angielskich słów w świecie biznesowym wraz z przykładami. Możesz je pobrać natychmiast tutaj.

Koniecznie daj znać, czy prezent Ci się podoba, co już znałeś, a czego nie. Jeśli chcesz jeszcze więcej takich wyrażeń, daj znać w komentarzu. Przygotuje kolejną wersję.

Podobało się? Podziel się z innymi :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *