Strach ma wielkie oczy

strach przed mówieniem po angielsku

Bardzo często podczas mojej pracy z klientami spotykam się z sytuacjami, gdzie poziom języka angielskiego pisanego i rozumianego jest na bardzo wysokim poziomie. Niestety, nie można tego samego powiedzieć o mówieniu. Dlaczego tak się dzieje? Oto kilka powodów.

Mówienie jest końcowym etapem w nauce języka, ale czy na pewno?

Cofnijmy się do lat szkolnych, jak wyglądała tam nauka języka? (Podpowiem, że teraz też niestety za dużo się nie różni). Zazwyczaj była to praca z tekstem, napisanie notatki maila, pani/pan zadawali czasami pytania i na wyrywki niektórzy odpowiadali. Jeśli miałeś szczęście to powiedziałeś kilka zdań na miesiąc ot i tyle.

Jednak musimy pamiętać, że powinno się zacząć mówić w obcym języku już praktycznie na pierwszych zajęciach. Nawet jeśli się nic nie rozumie, przynajmniej powtarzać dźwięki przygotowywać nasz aparat mowy na nową wymowę. To bardzo ważny etap, nie da się go przeskoczyć, ominąć. Dlatego te osoby, które myślą, że najpierw wyryją się słówek, gramatyki, a potem zaczną mówić są w ciężkim szoku, kiedy okazuje się, że w głowie, owszem mają poprawną konstrukcję ułożoną, ale jakoś przez usta nie chce przejść.

Jeśli nie masz możliwości częstego mówienia, to mów sam do siebie, nagrywaj się na telefon, odsłuchuj, bardzo często korygowanie samego siebie przynosi o niebo lepsze efekty.

Pamiętaj – strach ma tylko wielki oczy, nic poza tym.

Chcemy od razu być płynni i poprawni

Oj tak, to nasza domena. Już nie raz wspominałam o tym w swoich artykułach. Musimy być perfekcyjni, zanim się odezwiemy. Muszę Cię zmartwić, ale nie da się osiągnąć perfekcyjności bez popełniania błędów.

To prawda stara jak świat, nikt nie rodzi się od razu z umiejętnościami w skali 100% w żadnej dziedzinie. Nawet rysowania musisz się nauczyć. Dzieci zaczynają od bazgrołów, później przechodzą do form bardziej zaawansowanych, gdzie możemy już rozpoznać zwierzę, człowieka, rzecz. Czy dziecko umie od razu narysować piękny krajobraz? NIE. Tak samo z mową, czy umie mówić pełnymi zdaniami? NIE. Uczy się, powtarza po nas, dorosłych, robi błędy językowe, co jest normalne aż w końcu dochodzi do płynności. Tak samo jest z językami obcymi.

Musisz pokonać strach i mieć w tyle głowy świadomość, że taki jest etap nauki.

Nie słuchamy języka

Bardzo często pytam moich nowych klientów o to ile razy dziennie słuchają czegokolwiek po angielsku. Smuci mnie fakt, że tego jest tak mało. A w dobie internetu mamy dostęp do „żywych materiałów” na wyciągnięcie ręki.

Pamiętam, że mi rodzice zamawiali kasety pocztą, które przychodziły, musiałam się nagrywać za pomocą urządzenia na kasety zwanego potocznie jamnikiem (niektórzy z Was na pewno kojarzą ten cudny wynalazek), odsyłałam materiał do szkoły językowej i czekałam znów na listonosza, który przyniesie mi ocenę mojej wypowiedzi. Wtedy trwało 2 tygodnie — teraz wystarczy 5 min.

Znów wrócę do dzieci. Zanim coś powiedzą słuchają nas, już od pierwszych dni ich życia, bez słuchania nie mieliby pojęcia nawet jak się mówi, po prostu nie mieliby wzoru do naśladowania. A umysł dziecka jest chłonny, nie to, co nasz 🙁 Ach niestety nie to tempo, więc teraz wyobraź sobie ile Ty musisz słuchać, żeby Twój umysł chłonął.

To wcale nie muszą być kosmiczne długości, ale systematyczność wygrywa, mało, ale konsekwentnie.


Jestem właśnie w trakcie pisania obszernego E BOOK’a, w którym pokazuje między innymi krok po kroku co słuchać, gdzie i ile. Będzie to pigułka wiedzy, dzięki której poprowadzę Cię do płynnej komunikacji dzień po dniu. Swoje metody opieram na wieloletnim doświadczeniu w uczeniu dorosłych. Jak tylko materiał będzie gotowy, dam Ci znać.

Do tego czasu proponuję Ci od razu zająć się komunikacją w języku angielskim i pokonać strach, który ma wielkie oczy. Pobierz bezpłatnie mój poradnik, który zawiera 7 sposobów na pokonanie strachu w komunikacji językowej po angielsku.

Nie czekaj rozpraw się ze strachem już dziś, a efekty przyjdą szybciej niż myślisz.

Podobało się? Podziel się z innymi :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *